+48 607 706 603
info@rewosport.pl

Elektroniczny pomiar czasu na zawodach sportowych

Wieloletnie doświadczenie w organizacji zawodów sportowych, obsłudze elektronicznego pomiaru czasu oraz sprawdzony sprzęt gwarantują sprawnie przeprowadzone zawodów. Jako osoby startujące od kilkunastu lat w różnych imprezach sportowych – kolarstwo górskie, kolarstwo szosowe, biegi uliczne, biegi górskie – wiemy czego oczekują zawodnicy od pomiaru czasu i jak jest to ważny element każdej imprezy sportowej, dlatego każdy pomiar czasu wykonywany jest przez RewoSport ze 100% zaangażowaniem.

W kompleksowej ofercie pomiaru czasu Rewosport znajdują się:
– 4 różne rozwiązania elektronicznego pomiaru czasu
– wyniki oficjalne dostępne nawet w kilka minut po zakończeniu zawodów
– wyniki na żywo online
– wyniki na żywo na ekranie w okolicy mety
– przygotowanie i obsługa zapisów na zawody oraz płatności (opłata startowa) online
– obsługa biura zawodów zapisów i wydawania numerów startowych
– wypożyczenie lub przygotowanie bezzwrotnych numerów startowych
– samowystarczalność energetyczna – jesteśmy w stanie zmierzyć czas także w miejscach bez dostępu do sieci energetycznej

Wycena pomiaru czasu jest indywidualnie przygotowywana i uzależniona jest od wielu czynników, m.in. wybranego rodzaju pomiaru czasu, ilości międzyczasów/punktów kontrolnych, przewidywanej ilości zawodników, obsługi biura zawodów, obsługi rejestracji i płatności online, czasu trwania zawodów, itd. Zapraszamy do kontaktu – info@rewosport.pl lub +48607706603

Nasze rozwiązania sprzętowe do elektronicznego pomiaru czasu na zawodach sportowych:

1. RFID-UHF – chipy / tagi / transpondery pasywne

#chip, #tag, #chipy, #rfiduhf, #sportstiming

ZALETY:
brak ograniczeń co do ilości zawodników
brak ograniczeń co do sposobu rozgrywania zawodów (różne opcje startu, różne dystanse podczas jednej imprezy, wiele okrążeń, itd.)
dokładność: teoretycznie 0,1 sekundy, praktycznie około 0,2-0,4 sekundy

Doskonale sprawdza się we wszelkich dyscyplinach sportu gdzie na mecie może pojawić się jednorazowo co najmniej kilku zawodników:
== kolarstwo – górskie, szosowe, przełajowe
– MTB XC – cross country (wyścig na pętli),
– MTB XCM – maraton,
– TT – jazda na czas, uphill,
– MTB enduro,
– BMX,
– wyścigi szosowe (ROAD) – kryteria, etapówki, itd.
– wyścigi przełajowe (CX)
== biegi masowe
– maraton, półmaraton, 10km, 5km, itd.
– biegi górskie
– biegi przełajowe
== narciarstwo klasyczne – biegi narciarskie
== motorsport (enduro, hard-enduro, itd.)

Wykorzystując system pomiaru czasu oparty o technologię RFID UHF (chipy) możemy zmierzyć czas w zawodach sportowych ze startem masowym, falowym, indywidualnym czy interwałowym a największą zaletą jest możliwość „zanotowania” jednorazowo większej ilości zawodników docierających na metę. Możemy zmierzyć jednocześnie czas w zawodach, podczas których zawodnicy jednocześnie pokonują różne dystanse zadeklarowane podczas rejestracji (np. wspólny start, różne dystanse).

WADY: mniejsza dokładność czasu (0,2-0,4 sekundy) niż w przypadku fotokomórek ORAZ możliwość odczytania chipów przez sprzęt (anteny, czytnik, system) w innej kolejności niż rzeczywiście miało to miejsce (np. w przypadku pojawienia się na punkcie pomiaru czasu kilku zawodników jednocześnie/bardzo blisko siebie) – w celu uniknięcia tego typu błędów stosujemy m.in. zapis wideo z linii mety. Wspomniane wady dotyczą każdego systemu RFID-UHF, niezależnie od producenta i posiadanego oprogramowania – wiele firm i osób obsługujących pomiar czasu o tym nawet nie wie lub nie wie jaka jest tego przyczyna.

2. FOTOKOMÓRKI

#fotocela, #photocell, #fotokomórka, #sportstiming

ZALETY:
dokładność: 0,001 sekundy
– dokładność pomiaru czasu na najwyższym poziomie – pomiar czasu dokładnie od przecięcia linii startu do przecięcia linii mety LUB od automatycznego uruchomienia czasu (wg listy startowej) do przecięcia linii mety

Doskonale sprawdza się we wszelkich dyscyplinach sportu gdzie wymagana jest wysoka precyzja pomiaru czasu (nawet do 0,001 sekundy) – pomiar czasu od przecięcia linii startu do przecięcia linii mety, czyli np. wszelkie wyścigi indywidualne na czas:
== kolarstwo jazda indywidualna na czas na rowerach
– uphill
– downhill (MTB DH),
– BMX,
– time trial / czasówki
== biegi – indywidualne na czas
== narciarstwo alpejskie (slalom, slalom gigant, slalom równoległy, itd.)
== snowboard (slalom, slalom gigant, slalom równoległy, itd.)
== motorsport
– rajdy samochodowe
– przejazdy treningowe
– C.O. Drive
– KJS
– wyścigi na 1/4 mili,
– czasówki

Bezprzewodowa łączność radiowa umożliwia lokalizację startu nawet do 5km od mety. Dystans jest uzależniony od wielu warunków – ukształtowanie terenu, przeszkody (drzewa, budynki, sieci energetyczne, góry, itd.) a nawet pogoda. W przypadku braku możliwości połączenia bezprzewodowego start-meta, start odbywa się wg czasu startu ustalonego na liście startowej – czas uruchamia się automatycznie o określonej godzinie a wyłącza się przez przecięcie fotokomórki na mecie.

WADY: fotokomórki nie nadają się do pomiaru czasu podczas imprez masowych, a nawet takich kiedy jest duże prawdopodobieństwo, że na metę może jednocześnie przybyć więcej niż kilka osób. W takim wypadku należy zastosować pomiar czasu z wykorzystaniem chipów dalekiego zasięgu (RFID UHF), ewentualnie naszą propozycję nr 3.

POMIAR ROZPĘDZANIA SIĘ ze startu zatrzymanego lub lotnego
POMIAR SZYBKOŚCI STARTOWEJ

Doskonałe narzędzie dla trenerów / klubów sportowych – kolarstwo górskie, kolarstwo przałajowe, biegi krótko i średnio dystansowe, sporty motorowe, tenis ziemny, gry zespołowy – piłka nożna, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna – wszystkie sporty gdzie istotna jest szybkość startowa.

Dysponujemy ręcznym starterem z sygnalizacją dźwiękowo-wizualną (czas uruchamiany po wduszeniu przycisku jednocześnie wyzwalając dźwięk oraz włączając zielone światło) oraz 5 fotokomórkami, które rozstawione są w równych odległościach od startu (co kilka-kilkanaście metrów – w zależności od potrzeb). Taki zestaw umożliwia dokonanie pomiaru rozpędzania się zawodnika ze startu zatrzymanego po sygnale startu na pierwszych kilku-kilkunastu-kilkudziesięciu metrach, rozpędzania się zawodnika po nawrocie na trasie, reakcji zawodnika na sygnał startu, itd. Wyniki pomiarów przekazujemy trenerowi w arkuszu kalkulacyjnym.

3. Zautomatyzowany system do ręcznego pomiaru czasu

#manualsportstiming #sportstiming
niezależny lub jako wsparcie systemu RFID-UHF

ZALETY:
dokładność: teoretyczna 0,001 sekundy, praktyczna ok 1 sekundy – zależna od osób obsługujących punkty pomiarowe. Zanotowanie czasu wymaga ręcznego kliknięcia w momencie pojawienia się zawodnika w miejscu dokonywania pomiaru czasu (start, meta, międzyczas)
brak ograniczeń co do sposobu rozgrywania zawodów (różne opcje startu, różne dystanse podczas jednej imprezy, wiele okrążeń, itd.)
niższe koszty obsługi pomiaru czasu zawodów w stosunku do systemów wykorzystujących chipy RFID-UHF oraz fotokomórki
możliwość pomiaru czasu w miejscach gdzie niemożliwe jest dotarcie z innym sprzętem – w tym wypadku pomiaru dokonuje się na smartfonie, tablecie lub laptopie
– możliwość wykorzystania jako wsparcie dla systemów RFID-UHF (chipy) oraz fotokomórek – możliwość ręcznego pomiaru / weryfikacji zawodników na punktach kontrolnych czy międzyczasach, w miejscach gdzie z innym sprzętem jest niemożliwe dotarcie

Doskonale sprawdza się we wszelkich zawodach sportowych gdzie nie wymagana jest wysoka precyzja pomiaru czasu, oraz kiedy na punkcie pomiaru czasu przewiduje się nie więcej niż kilku zawodników.

Do ręcznego pomiaru czasu (bez chipów i fotokomórek) wykorzystujemy to samo oprogramowanie z którego korzystamy w systemach opartych o chipy i fotokomórki, dzięki temu możemy zrealizować pomiar ze startem i metą w innym miejscu oraz z kilkoma międzyczasami w różnych miejscach trasy, wyświetlanie wyników na żywo online oraz na żywo na ekranie w dowolnym miejscu (na mecie, starcie, w biurze zawodów, itd.).

Istnieje możliwość pomiaru czasu na dowolnych zawodach sportowych w dowolnej dyscyplinie i formule pomiaru (start masowy, interwałowy, falami, sztafety, itd.).

4. Samoobsługowy pomiar czasu z wykorzystaniem kodów QR

#selftiming #selfsportstiming #qrtiming

Na trasie zawodów są umieszczone kody QR, które zawodnicy w czasie pokonywania trasy muszą zeskanować za pomocą aplikacji – to jest potwierdzenie zaliczenia trasy oraz służy pomiarowi czasu. Trasa takich zawodów wyznaczona jest w terenie np. z wykorzystaniem mapy, tracka GPS, za pomocą standardowego znakowania (strzałki, taśmy), na orientację z wykorzystaniem tylko punktów kontrolnych. Nie ma grupowania się na starcie, bufetów na trasie, mety i masowej dekoracji zawodników. Zawodnicy mogą wziąć udział w zawodach w dowolnym momencie mieszczącym się w ustalonym przez organizatora okresie czasu. Zawodnicy po zarejestrowaniu się na zawody, pobierają aplikację Webscorer, dzięki której tworzą konto, rejestrują się na zawody a kiedy pokonują trasę skanują kody QR. Czas skanowania wraz ze współrzędnymi GPS (dla pewności że zawodnik był w danym miejscu) jest automatycznie przesyłany przez aplikację do systemu pomiaru czasu a na koniec obliczany czas zawodnika jaki potrzebował na pokonanie trasy. Wynik jest od razu umieszczany na liście wyników. Kiedy okres czasu ustalony przez organizatora na rywalizację dobiegnie końca publikujemy oficjalne wyniki i realizujemy ustaloną z organizatorem formę dekoracji zawodników.

Samoobsługowy pomiar czasu z wykorzystaniem kodów QR powstał w odpowiedzi na potrzebę rywalizacji w czasie panujących obostrzeń związanych z COVID-19 – bez wspólnego startu i dekoracji zawodników.

Zapraszam do współpracy organizatorów imprez sportowych, szkoły, kluby sportowe, urzędy miast, itd.

Email: info@rewosport.pl
Telefon: +48 607 706 603